V tomto článku by som ti rád zhrnul akým spôsobom investujem aby som sa zabezpečil na (verím, že predčasný) dôchodok a dosiahol finančnú nezávislosť.

Upozornenie 1: Ber prosím na vedmie, že každý sme iný, každý má iné ciele, potreby a možnosti. Nech ti tento článok slúži ako inšpirácia. Rozhodne však neodporúčam kompletne bez rozmyslu a vlastnej hlavy kopírovať prístup k investovaniu, ktorý používam a opisujem nižšie. 🙂

Upozornenie 2: Tento blog píšem so záujmom pomôcť čo najviac ľuďom. Nejde tu o žiadne schémy rýchleho zbohatnutia, pyramídy, MLM ani o nič podobné. 

Upozornenie 3: Ak ti niektoré informácie, ktoré uvádzam nebudú jasné, nevadí. Postupne budem pridávať ďalšie doplňujúce články, kde budem dovysvetľovávať detaily. Tento článok je naozaj prehľadový a jeho cieľom je zhrnúť spôsob akým investujem. Ak by niečo, kľudne hoď pod článok komentár, rád ti odpoviem.

Predpoklady

Keďže sme každý iným človekom, v nasledujúcich bodoch by tom ti rád zhrnul svoje osobné predpoklady s ktorými idem do investovania. Tvoje predpoklady pravdepodobne nebudú rovnaké, no som predsvedčený, že v niektorých sa budeme prekrývať. 🙂

Takže:

  • som ročník 1987 (v roku 2016 mám 29 rokov)
  • chcem sa zabezpečiť na dôchodok a potenciálne skôr odísť do dôchodku – stať sa finančne nezávislým (najlepšie ešte v 40-tke – alebo skôr)
  • nespolieham sa v ničom na štát
  • som ochotný sa naučiť nutné vedomosti na začatie investovania
  • chcem investovaním tráviť len minimálny potrebný čas
  • uvedomil som si, že množstvo „investičných“ produktov bežne dostupných na našom trhu nás viac oberie o peniaze, prípadne nás oklame; no nezabezpečí nás na plnohodnotný dôchodok1

Som presvedčený, že s podobnými predpokladmi je nás (nielen) na Slovensku relatívne dosť. Verím, že už aj mladší ľudia premýšľajú progresívne a chcú si zabezpečiť svoju budúcnosť bezohľadu na to, či im vlastný štát bude chcieť / vedieť pomôcť.

Do čoho investujem?

Keďže som na začiatku svojho investičného horizontu, nevadí mi kolísanie trhu. Investujem do pasívnych ETFs (exchange-traded fonds) – do fondov obchodovaných na burze.

Konkrétne, moja prvá investícia smerovala do fondu Vanguard VTI (Vanguard Total Stock Market ETF), kde mám momentálne 100% svojho investičného portfólia. Už to nie je úplne 100%, bo som nakúpil aj zopár podielov fondu VXUS (viď nižšie).

Vanguard VTI investuje do niečo cez 3600 amerických spoločností s poplatkom 0.05% 0.04%2 (čo je v porovnaní s bežnými podielovými fondami naozaj málo).

O tom prečo som si ako základ svojho portfólia zvolil práve Vanguard VTI napíšem zvlášť článok.

Ako budú plynúť mesiace nakúpim akcie aj ďalších fondov pre diverzifikáciu rizika. Konkrétne plánujem investovať do fondov, ktoré zahŕňajú top svetové spoločnosti pôsobiacie inde ako v USA.

Update 26.11.2016: Svoje portfólio som obohatil o akcie ETF fondu Vanguard VXUS. Tento fond obsahuje akcie cca. 6100 spoločností mimo USA. Poplatok je o čosi vyšší ako u VTI – 0.13%.

Ešte nie som úplne rozhodnutý, no pravdepodobne sa budem riadiť podľa tzv. 3-fondového portfólia.

O tomto budem ale tiež písať v ďalších článkoch.

A ako teda reálne investujem?

Našu investíciu musíme nejakým spôsobom zrealizovať. Na kúpu/predaj akcii slúžia brokerské spoločnosti – brokeri. Celosvetovo je brokerov celkom dosť. Na Slovensku je ich už dostupných pomenej.

Pre moje potreby sedela najviac holandská spoločnosť DEGIRO (jeho írska pobočka, keďže na slovensku ešte nemajú zastúpenie a pri českom DEGIRe by sme potrebovali český bankový účet, resp. kovertovať naše EURo na CZK).

Poznámka: Keď začneš investovať, výber brokera je na tebe. Nemusíš ísť práve cez DEGIRO ako ja, môžeš si vybrať iného brokera podľa tvojich vlastných preferencii.

O tom, prečo som si vybral práve DEGIRO napíšem tiež zvlášť článok.

Záver

Ako vidíš, cieľom tohto článku bolo naozaj len zhrnúť spôsob akým som sa dal na investovanie. Nejdem tu do hĺbky. Chcem, aby si zhruba pochopil/-a ako investujem. Následne ti chcem poskytnúť detaily a vysvetlenia v ďalších článkoch a postupnom rozširovaní tohto prehľadového článku. 🙂

Nech sa páči, ak máš ľubovoľnú myšlienku, otázku či nápad, sem s ním, napíš nám všetkým do komentárov nižšie.

1 O nevýhodných produktoch niektorých spoločností budem ešte písať v zvlášť článkoch. Nech sa nedáš oklamať.
2 Na konci apríla 2017 bol poplatok znížený z 0.05% na 0.04%.